| Brand Name | AKMY |
| Model Number | Sediment Filter Cartridge |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Suitable For | Domestic |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 300 Gramm |
| Dimension | 26 x 12.5 x 6.5 CM |
| 1 Box piece | 20pcs |
Description:-
The AKMY Inline Sediment Water Filter Cartridge White Color For Domestic is designed to provide superior filtration for your home water system. This high-quality sediment filter cartridge is built to effectively remove dirt, sand, rust, and other particulate matter from your water, ensuring cleaner, safer water for everyday use. Its white color design allows for easy identification, and it fits most standard inline filter systems. Ideal for domestic use, this filter helps extend the life of your appliances and improve overall water quality, providing peace of mind for your home.
Q. Material ?
A. Polypropylene
Q. Suitable For ?
A. Domestic
Q. Filter Type ?
A. Inline Sediment Filter Cartridge
Rating
| Brand Name | AKMY |
| Model Number | Sediment Filter Cartridge |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Filtration Stages | |
| Purification Capacity | |
| Suitable For | Domestic |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 300 Gramm |
| Dimension | 26 x 12.5 x 6.5 CM |
| Warranty | |
| 1 Box piece | 20pcs |
| Brand Name | Star |
| Model Number | 10 Inch PP Spun Filter |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Capacity | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 150 Gram |
| Dimession | 6.2D x 6.2W x 24H CM |
| 1 Box piece | 20pcs |
| Brand Name | Pacific |
| Model Number | 120 Gram PP Spun Filter |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | White |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Filter Type | PP Spun Filter |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 120 Gram |
| Dimension | 26 x 12.5 x 6.5 CM |
| 1 Box piece | 40 pcs |
| Brand Name | Ocean Star |
| Model Number | PP Spun Filter 10 Inch |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Polyproplene |
| Filter Type | PP Spun Filter |
| Capacity | |
| Material Grade | |
| Shape | |
| Storage Material | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 250 Gram |
| Dimession | 6.4D x 6.4W x 25.4H CM |
| Pack Of | 15 Pcs |
| Brand Name | Aqua Ultra |
| Model Number | 5 Micron PP Spun Filter |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | White |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Filter Type | Spun Filter |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 300 Gram |
| Dimension | 6 X 7 X 7 CM |
| In Box Accessories | |
| Warranty | |
| Pack Of | 10 Pcs |
| Brand Name | Blue Filter |
| Model Number | BF - Inline Mineral |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Grey |
| Material | Plastic |
| Filter Type | Mineraliser Cartridge |
| Country Of Origin | Made in Europe |
| Weight |
390 Gram |
| Dimension | 25.4 x 5.08 x 25.4 CM |
| Warranty |
| Brand Name | Aqua |
| Model Number | PP Spun Set Of 15 |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Filter Type | PP Spun |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 200 Gram |
| Dimension | 25D x 12W x 12H CM |
| Warranty |