| Brand Name | Aqua |
| Model Number | Innovica |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Mirror Black |
| Material | ABS Plastic |
| Capacity | 10 Liter |
| Features | LED Indicators |
| Power Source | Electric Corded |
| Purification Stages | RO+UV |
| Mounting | Wall Mount |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 9 KG |
| Dimension | 41 X 26 X 56 CM |
| Stages | RO+UV |
Description:-
The Aqua Innovica Mirror Black Water Purifier is designed to deliver advanced purification with a premium look for modern homes. Equipped with RO+UV filtration technology, it enhances water quality by balancing pH levels and improving taste for healthier drinking.
With a 10 liter storage capacity, this purifier ensures a continuous supply of clean water for everyday household use. Its mirror black finish gives a sleek and elegant appearance, making it a perfect addition to contemporary kitchens. The multi-stage purification process helps remove impurities, providing safe and reliable drinking water.
The purifier also features LED indicators for easy monitoring of system status and operation. Built for convenience and efficiency, this home water purifier combines performance with style. The Aqua Innovica purifier is a practical solution for families looking for safe, great-tasting water with advanced filtration benefits.
Q. Suitable For?
A. Domestic
Q.Material?
A. ABS Plastic
Q. Capacity?
A. 10 Liter
Rating
| Brand Name | Aqua |
| Model Number | Innovica |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Mirror Black |
| Material | ABS Plastic |
| Capacity | 10 Liter |
| Features | LED Indicators |
| Power Source | Electric Corded |
| Maximum Flow Rate | |
| Purification Stages | RO+UV |
| Power Requirement | |
| Mounting | Wall Mount |
| In Box Accessories | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 9 KG |
| Dimension | 41 X 26 X 56 CM |
| Warranty | |
| Stages | RO+UV |
| Brand Name | G Series |
| Model Number |
White With Copper |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White With Copper |
| Material | ABS Plastic |
| Capacity | 12 Liter |
| Features | LED Indicator |
| Power Source | Corded Electric |
| Maximum Flow Rate | |
| Purification Stages | |
| Power Requirement | |
| Mounting | Wall Mount |
| In Box Accessories | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 9 KG |
| Dimension | 56 X 26 X 41 CM |
| Brand Name | Blue Bell |
| Model Number | Gold Star |
| Usage/Application | Home |
| Color | White |
| Material | Plastic |
| Capacity | 12 Liter |
| Features | RO+UV+UF+TDS+ MAC |
| Power Source | Corded Electric |
| Maximum Flow Rate | |
| Purification Stages | 7 Stage |
| Power Requirement | 220V AC, 50 Hz |
| Mounting | Wall Mount |
| In Box Accessories | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 7 KG |
| Dimension | 53 x 40 x 23 CM |
| Warranty | |
| Purifying Capacity | 3000 PPM |
| Brand Name | NEXT Generation |
| Modal Number | Vitara Black |
| Usage/Application | Home/Office |
| Color | Black |
| Material | ABS Plastic |
| Capacity | 15 liter |
| Features | Automatic Shut-Off |
| Power Source | Corded Electric |
| Maximum Flow Rate | |
| Purification Stages | 7 Stage |
| Power Requirement | |
| Mounting | Wall Mount/Table Top |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 7 KG |
| Dimension | 40L x 40W x 30H CM |
| warranty |
| Brand Name | Camlin |
| Model Number | Inox White |
| Usage/Application | Home/Office |
| Color | White |
| Material | Food Grade ABS Plastic |
| Capacity | 10-12Liter |
| Features | Smart LED Indicator |
| Power Source | Corded Electric |
| Maximum Flow Rate | 10-15 Liter Per Hour |
| Purification Stages | 7 Stages |
| Power Requirement | |
| Mounting | Wall Mount |
| In Box Accessories | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 9.26 KG |
| Dimension | 38.5X 21 X 51 CM |
| Stages | RO+UV+UF+TDS+ZINC+COPPER+ALKALINE |
| Inlet Water Pressure(Min) | 0.3kg/cm2 Or 42.7psi/Temp 350c |
| Frequency | 50Hz/60Hz |
| % Reduction In TDS | 90 To 955 Approx. |
| Power Rating | 30Watt |
| Rated Voltage |
| Brand Name | Aqua Ultra |
| Model Number | Accura |
| Usage/Application | Home/Office |
| Color | White With Black |
| Material | Food Grade ABS Plastic |
| Capacity | 15 Liter |
| Features | Fully Automatic water level sensor Auto-start/Auto-Off |
| Power Source | Corded Electric |
| Maximum Flow Rate | 12-15 Liter Per Hour |
| Purification Stages | 8 Stage |
| Power Requirement | 230 V AC |
| Mounting | Wall Mount |
| In Box Accessories | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 9 KG |
| Dimension | 50 × 20 × 40 CM |
| Warranty | |
| Purification Method | RO + UV + UF + Active copper + TDS Controller |
| Work UpTo | 2500-3000 TDS |
| Filtration Level | 90 To 95% TDS Removes |
| RO Membrane | 1812-80 GPD Imported TFC Membrane |
| Filters | Pre-Filter, Sediment, Pre-Carbon, UF, UV LED in side of water storage tank, RO Membrane, Active Copper Cartridge |
| UV LED | 24V UV LED |
| Booster Pump | 100 GPD Heavy duty |
| Brand Name | Aqua RO |
| Model Number | Aqua RO WF4 UV 5 Liter Wateer Purifier |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Multicolor |
| Material | ABS Food Grade Plastic |
| Capacity | 5 Liter |
| Features | |
| Power Source | Non-Electric |
| Maximum Flow Rate | 5 Liter Per Hour |
| Purification Stages | 2 |
| Power Requirement | |
| Mounting | Wall Mount |
| In Box Accessories | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 11 Kg 300 Gram |
| Dimension | 28 x 35 x 38.5 CM |
| Warranty |