| Brand Name | Ecopure |
| Model Number | 10 Inch Ecopure Spun Filter |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Blue |
| Material | Polypropylene |
| Filter Type | Spun Filter |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 100 Gram |
| Dimension | 25.4 x 6 x 6 CM |
| 1 Box piece | 30pcs |
Description:-
The ECOPURE 10 Inch Spun Water Filter Cartridge is made from high-quality polypropylene material and weighs 100 grams, making it an ideal choice for domestic water filtration systems. This blue-colored filter is designed to efficiently remove sediments, dirt, and other particles from your water, ensuring clean and safe drinking water. Its polypropylene construction ensures long-lasting durability and reliable performance, preventing clogs and enhancing the lifespan of your filtration system. Perfect for domestic use, this spun filter helps improve the overall efficiency of your water purifier, delivering purified water for everyday needs.
Q.Material ?
A. Polypropylene
Q. Suitable For ?
A. Domestic
Q. Filter Type ?
A. Spun Filter
Rating
| Brand Name | Ecopure |
| Model Number | 10 Inch Ecopure Spun Filter |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Blue |
| Material | Polypropylene |
| Filter Type | Spun Filter |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 100 Gram |
| Dimension | 25.4 x 6 x 6 CM |
| Warranty | |
| 1 Box piece | 30pcs |
| Brand Name | Star |
| Model Number | 10 Inch PP Spun Filter |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Capacity | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 150 Gram |
| Dimession | 6.2D x 6.2W x 24H CM |
| 1 Box piece | 20pcs |
| Brand Name | Pacific |
| Model Number | 120 Gram PP Spun Filter |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | White |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Filter Type | PP Spun Filter |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 120 Gram |
| Dimension | 26 x 12.5 x 6.5 CM |
| 1 Box piece | 40 pcs |
| Brand Name | Ocean Star |
| Model Number | PP Spun Filter 10 Inch |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Polyproplene |
| Filter Type | PP Spun Filter |
| Capacity | |
| Material Grade | |
| Shape | |
| Storage Material | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 250 Gram |
| Dimession | 6.4D x 6.4W x 25.4H CM |
| Pack Of | 15 Pcs |
| Brand Name | Aqua Ultra |
| Model Number | 5 Micron PP Spun Filter |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | White |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Filter Type | Spun Filter |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 300 Gram |
| Dimension | 6 X 7 X 7 CM |
| In Box Accessories | |
| Warranty | |
| Pack Of | 10 Pcs |
| Brand Name | Blue Filter |
| Model Number | BF - Inline Mineral |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Grey |
| Material | Plastic |
| Filter Type | Mineraliser Cartridge |
| Country Of Origin | Made in Europe |
| Weight |
390 Gram |
| Dimension | 25.4 x 5.08 x 25.4 CM |
| Warranty |
| Brand Name | Aqua |
| Model Number | PP Spun Set Of 15 |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Filter Type | PP Spun |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 200 Gram |
| Dimension | 25D x 12W x 12H CM |
| Warranty |