| Brand Name | Nexlin |
| Model Number | Aroma 12 Liter Grey Purifier |
| Usage/Application | Home/Office |
| Color | Grey |
| Material | ABS Plastic |
| Capacity | 12 Liter |
| Features | Smart LED Indicator |
| Power Source | Corded Electric |
| Purification Stages | 7 Stages |
| Mounting | Wall Mount |
| Country of Origin | Made In India |
| Weight | 8 KG |
| Dimension | 41 x 28 x 56 CM |
| Stages | RO+UV+UF+TDS+ALKLINE+COPPER+MINERAL |
Description:-
Enjoy pure, healthy drinking water with the Nexlin Aroma 12L RO+UV+UF+TDS+Alkaline+Copper+Mineral Water Purifier in premium silver color. Powered by Jazz Pure Water Solution, this 7-stage purifier ensures complete protection by removing impurities, killing harmful microbes, and restoring essential minerals. The copper and alkaline filters enhance immunity and balance pH levels, while the 12-liter storage capacity ensures availability at all times. Perfect for families who demand health, quality, and elegance in one.
Q. Mounting Type?
A. Wall Mount
Q. Capacity?
A.16 Liter
Q. Material?
A. ABS Plastic
Rating
| Brand Name | Nexlin |
| Model Number | Aroma 12 Liter Grey Purifier |
| Usage/Application | Home/Office |
| Color | Grey |
| Material | ABS Plastic |
| Capacity | 12 Liter |
| Features | Smart LED Indicator |
| Power Source | Corded Electric |
| Maximum Flow Rate | |
| Purification Stages | 7 Stages |
| Power Requirement | |
| Mounting | Wall Mount |
| In box Accessories | |
| Country of Origin | Made In India |
| Weight | 8 KG |
| Dimension | 41 x 28 x 56 CM |
| warranty | |
| Stages | RO+UV+UF+TDS+ALKLINE+COPPER+MINERAL |
| Brand Name | G Series |
| Model Number |
White With Copper |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White With Copper |
| Material | ABS Plastic |
| Capacity | 12 Liter |
| Features | LED Indicator |
| Power Source | Corded Electric |
| Maximum Flow Rate | |
| Purification Stages | |
| Power Requirement | |
| Mounting | Wall Mount |
| In Box Accessories | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 9 KG |
| Dimension | 56 X 26 X 41 CM |
| Brand Name | Blue Bell |
| Model Number | Gold Star |
| Usage/Application | Home |
| Color | White |
| Material | Plastic |
| Capacity | 12 Liter |
| Features | RO+UV+UF+TDS+ MAC |
| Power Source | Corded Electric |
| Maximum Flow Rate | |
| Purification Stages | 7 Stage |
| Power Requirement | 220V AC, 50 Hz |
| Mounting | Wall Mount |
| In Box Accessories | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 7 KG |
| Dimension | 53 x 40 x 23 CM |
| Warranty | |
| Purifying Capacity | 3000 PPM |
| Brand Name | NEXT Generation |
| Modal Number | Vitara Black |
| Usage/Application | Home/Office |
| Color | Black |
| Material | ABS Plastic |
| Capacity | 15 liter |
| Features | Automatic Shut-Off |
| Power Source | Corded Electric |
| Maximum Flow Rate | |
| Purification Stages | 7 Stage |
| Power Requirement | |
| Mounting | Wall Mount/Table Top |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 7 KG |
| Dimension | 40L x 40W x 30H CM |
| warranty |
| Brand Name | Camlin |
| Model Number | Inox White |
| Usage/Application | Home/Office |
| Color | White |
| Material | Food Grade ABS Plastic |
| Capacity | 10-12Liter |
| Features | Smart LED Indicator |
| Power Source | Corded Electric |
| Maximum Flow Rate | 10-15 Liter Per Hour |
| Purification Stages | 7 Stages |
| Power Requirement | |
| Mounting | Wall Mount |
| In Box Accessories | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 9.26 KG |
| Dimension | 38.5X 21 X 51 CM |
| Stages | RO+UV+UF+TDS+ZINC+COPPER+ALKALINE |
| Inlet Water Pressure(Min) | 0.3kg/cm2 Or 42.7psi/Temp 350c |
| Frequency | 50Hz/60Hz |
| % Reduction In TDS | 90 To 955 Approx. |
| Power Rating | 30Watt |
| Rated Voltage |
| Brand Name | Aqua Ultra |
| Model Number | Accura |
| Usage/Application | Home/Office |
| Color | White With Black |
| Material | Food Grade ABS Plastic |
| Capacity | 15 Liter |
| Features | Fully Automatic water level sensor Auto-start/Auto-Off |
| Power Source | Corded Electric |
| Maximum Flow Rate | 12-15 Liter Per Hour |
| Purification Stages | 8 Stage |
| Power Requirement | 230 V AC |
| Mounting | Wall Mount |
| In Box Accessories | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 9 KG |
| Dimension | 50 × 20 × 40 CM |
| Warranty | |
| Purification Method | RO + UV + UF + Active copper + TDS Controller |
| Work UpTo | 2500-3000 TDS |
| Filtration Level | 90 To 95% TDS Removes |
| RO Membrane | 1812-80 GPD Imported TFC Membrane |
| Filters | Pre-Filter, Sediment, Pre-Carbon, UF, UV LED in side of water storage tank, RO Membrane, Active Copper Cartridge |
| UV LED | 24V UV LED |
| Booster Pump | 100 GPD Heavy duty |
| Brand Name | Aqua RO |
| Model Number | Aqua RO WF4 UV 5 Liter Wateer Purifier |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Multicolor |
| Material | ABS Food Grade Plastic |
| Capacity | 5 Liter |
| Features | |
| Power Source | Non-Electric |
| Maximum Flow Rate | 5 Liter Per Hour |
| Purification Stages | 2 |
| Power Requirement | |
| Mounting | Wall Mount |
| In Box Accessories | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 11 Kg 300 Gram |
| Dimension | 28 x 35 x 38.5 CM |
| Warranty |